Haberler

Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi yolunu aydınlatan Asimilasyon Şehitlerimizi ve Belene Gazilerimizi andık.


İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri ile Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı ve beraberindeki heyet, 23 Nisan 2022 tarihinde, Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi yolunu aydınlatan, komünist sistemin uyguladığı asimilasyon sürecinin söndüremediği bir meşale olarak görülen Asimilasyon Şehitlerini anmak ve Belene Gazilerinin anıtına çelenk koymak için Menderes Gazipaşa Mahallesindeki anıtta buluştu.

Çelenk Sunma Törenine Menderes Kaymakamı Sayın Cevat ÇELİK, Menderes Belediye Başkanı Mustafa KAYALAR, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Sayın Mustafa KARADAYI ve parti yöneticileri, Bulgaristan HÖH Milletvekilleri, Kırcaali Belediye Başkanı Sayın Hasan AZİS, Mestanlı Belediye Başkanı Sayın İlknur KAZIM, Mineralni Bani Belediye Başkanı Sayın Mümün İSKENDER, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, DEVA Partisi Menderes ilçe başkan ve yöneticileri, Balkan Derneklerinin temsilcileri, Belene Gazileri ve aileleri, İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Sayın Abdurrahim NURSOY ve yönetimi, İzmir BAL- GÖÇ Şube başkanları ve şube yönetimleri, İZMİR BAL-GÖÇ ve HÖH üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören Menderes Belediye Başkanı Sayın Mustafa KAYALAR'ın konuşmasıyla devam etti. Mustafa Kayalar: "Bulgaristan'da dili, dini için canlarını feda eden soydaşlarımızı bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum" dedi

Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Sayın Mustafa KARADAYI: "Belene Gazilerimiz "mücadele" kavramının bedene bürünmüş haliydi. Bulgaristan Türklerinin haklı mücadelesinin efsaneleşmiş kahramanlarıydı. Tüm dava adamları gibi tutsak yaşadılar. Türklerin ve Müslümanların milli ve manevi boyutlarda liderlerini şükranla anıyorum"dedi.

Belene gazileri adına söz alan Selahattin Aziz ATASOY, o günlerin asla unutulmaması gerektiğini belirterek töreni düzenleyen İzmir Balgöç Genel başkanına ve yöneticilerine teşekkür etti.

Mehmet ÇELİK tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrası Belene Gazileri Anıtı'na Çelenk sunumu ile tören sona erdi.

 

 

23 Nisan 2022, Mestanlı Şehitler Anıtı-Menderes

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA