Haberler

İsmail Şimşek’in Vefatının 6.Yılı


 Türk Dünyası ve Bulgaristan Türklerinin özgürlük savaşçılarından yaşamının Türklük ve İslam için baskıcı rejimin Eski Zağra Hapishanesi’nde, Belene ve Montana’da toplama kampı ve cezaevlerinde sürgünde olmak toplam 25 yılını ızdırap içinde geçiren, feda eden dava adamı İsmail Şimşek’i vefatının 6. Yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

İsmail Şimşek Kimdir?

06 Ocak 1931 Kırcaali doğumlu olan İsmail Şimşek genç yaşta Çakırlar köyünde öğretmenliğe başladı. Totaliter rejimin Türk halkına uyguladığı eritme politikalarına şiddetle karşı çıkanların başında gelenlerden biridir.
Özellikle 1946 yılından sonraki döneminde Bulgar devletinin önceleri Müslüman Çingenelere, Torbeşlere, Moralılara, Pomaklara sonrada en büyük azınlık Türklere sistematik olarak baskılara başlar. Buna karşılık olarak Türklerin sesini duyurmak için ortaya çıkan Türk aydınlarından Osman Kılıç, Nuri Turgut Adalı, İsmail Şimşek, İsmail Kahraman ve Embiya Çavuş “Bulgaristan Türklerinin Varlığını Benliğini Koruma Teşkilatı”nı kurar. Örgüt çalışmalarına yer altına inerek yapar.
Bulgar devleti örgütü açığa çıkarır ve 1947 yılında Yunanistan Gümülcine’den dönerken Rodop Dağlarında yaralı olarak yakalanan Embiya Çavuş sonrası dört arkadaşı tutuklanırlar.Tutuklananlardan arasında İsmail Şimşek örgüt üyesi olarak bilinen suçlarla tutuklanarak ölüm cezasına çarptırılıyor, 28 ay her gün bilfiil infazı beklerken saçları ağarmış, yapılan değişiklikle ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. 1962 yılından itibaren kaldığı Eski Zağra Hapishanesi’nde, Belene ve Montana’da sürgünde olmak üzere, toplam 25 yılını ızdırap içinde geçirmiştir. 1989 yılında hasretini çektiği Anavatan’a ailecek göç etti, İzmir’e yerleşti ve hayatı boyunca milli değerleri savunduğundan dolayı takdir edilerek Vatana Hizmet Tertibi Yasasından kendisine maaş bağlanmıştır. 18 Ocak 2018 yılında hayata veda etti.

Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.

Unutmadık ve unutturmayacağız.

Yönetim Kurulu Adına
Abdurrahim Nursoy
Genel Başkan

Genel Başkanın Mesajı


1985 yılında kamu yararına çalışan bir dernek olarak kurulan İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (İZMİR BAL-GÖÇ) 38 yıllık bir geçmişe sahiptir. Dernek kurucularımızdan hayatta olmayanları minnetle anarken hala hayatta olanlara Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Derneğimizin kuruluşunda yer alan, derneğin gelişmesine katkıda bulunan, bugünlere gelmesinde rol oynayan tüm Genel Başkanlarına, Yönetim Kurullarına ve üyelerimize minnetimizi bir kez daha ifade ediyor, derin şükranlarımızı sunuyorum.

İZMİR BAL-GÖÇ üyelerinin hepsi, aramızdaki en büyük göçmenin Mustafa Kemal ATATÜRK olduğunun bilincindeler. Hepimiz biliyoruz ki, büyük, ulu Balkan göçmeni, bugün içinde yaşadığımız en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Vatansız kalmanın ne olduğunu bilen bizler, bir göçmen olarak ulu önder ATATÜRK’ÜN Anadolu’ya gelerek Milli Mücadele’yi başlattığını ve düşmanın dört bir tarafını sardığı Türk yurdu Anadolu’ya sahip çıktığını, Türklüğün vatanı ve Balkan Türklüğünün umudu olan anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş olduğunu biliyoruz, O’nu kalbimizde yaşatıyoruz.

Misyonumuz çerçevesinde İZMİR BAL-GÖÇ, Balkanlardan anavatana göç etmiş ve Balkanlarda yaşamaya devam eden Türklerin ve Müslüman toplulukların birlik, beraberlik içinde yaşam standartlarının yükselmesi için çalışmaya, onların ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmeye, Balkanlarda ata mirasına sahip çıkarak gelenek ve göreneklerin sürdürülmesi için faaliyet göstermeye devam edecektir.

BAL-GÖÇ olarak düzenleyeceğimiz çeşitli etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde toplumun sorunlarına yönelik çözümler üretmeye ve toplumsal gelişmeye katkı sağlamaya devam edeceğiz. İZMİR BAL-GÖÇ’ün yeni Yönetim Kurulu kadrosuyla beraber Derneğimizin Balkanlarla bağlarını kuvvetlendireceğiz. Türkiye içerisinde kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği alanlarını tespit edip ortak çalışmaları arttıracağız. Gençlerin ve kadınların BAL-GÖÇ’ de faaliyet alanlarını genişleteceğiz, etkin rol almaları için çalışacağız. Yeni projelerle BAL-GÖÇ, İzmir merkezli Balkanlara yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer alacaktır. Gençlerin Derneğimizde daha etkin bir şekilde yer almasını sağlayarak topluma yararlı, Balkanları ve Anadolu’yu iyi tanıyan, bilgili, iyi bir vatandaş ve BAL-Göç’lü olarak yetişmelerine katkıda bulunacağız. Önceki dönemde Derneğimizin elde ettiği kazanımlara sahip çıkacağız ve onları geliştireceğiz.

Derneğimizdeki kurumsallaşma çalışmalarını hızlandıracağız. Üyelik kayıtları ile üyeler arası iletişim ve işbirliğinin kuvvetlenmesi için önemli adımlar atacağız. Sosyal tesisin inşaatı için gerekli girişimlerde bulunacağız. Bütün üyelerimizin aileleri ve çocukları ile birlikte yararlanacağı sosyal tesisimizin inşaatını başlatacağız. Bu konuda üyelerimize katkıda bulunmalarının önem taşıdığını hatırlatmak isterim. Bugün her şeyden önce partiler üstü, BAL-GÖÇ kimliğini öne çıkarmış, “ben her şeyden önce bir BAL-Göç’lüyüm bilinci ile hareket eden ve birlik beraberlik içinde İzmir’de yaşayan bir BAL-GÖÇ topluluğunun oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Derneğimiz bu konuda gereken çalışmaları icra edecektir.

29 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen 17.Genel Kurulumuzda üyelerimizin şahsıma yüklediği bu onurlu görev  için teşekkür ediyorum.  Tüm üyelerimizi kucaklıyor, desteklerini bekliyoruz. İzmir’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan İZMİR BAL-GÖÇ’Ü geleceğe taşımak için bize verdiğiniz sorumluluğun farkında olarak güveninize laik olmaya çalışacağız.

Tüm üyelerimizi, BAL-GÖÇ’Ü geliştirmeye ve geleceğe taşımaya yönelik faaliyetlerde aktif olarak yer almaya davet ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

15 Şubat 2023
Abdurrahim NURSOY
Genel Başkan

İzmir BAL-GÖÇ SOSYAL MEDYA