PAYLAŞ

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir Bal-Göç)  Nuri Turgut Adalı’yı vefatının 14. yıl dönümünde onun temsil ettiği değerleri anmak, bu değerlerin takipçisi ve destekçisi olduğumuzu belirtmek için adını taşıyan Gaziemir Sarnıç Hürriyet Mahallesi 1066. Sokaktaki parkta bir tören düzenledi.

5

Anma programı  saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

94-110-1IMG-20180805-WA0030

Törene Gaziemir Belediye Başkanı Sayın Halil İbrahim ŞENOL, Bal-Göç eski Başkanları Fahriye Ersoy, Hamdi Kanlıoğlu, Gaziemir Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Süleyman  BEYEN ve yönetim kurulu üyeleri, Gaziemir AKP,CHP ve MHP yönetici ve temsilcileri, İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri  Av. Eray Mutlu, Hüseyin Paşaoğlu, Sabri Atasoy , Bornova Şube Başkanı  Nihat Yağbasan, Görece Şube Başkanı  Kasım Alenbey, Sarnıç Şube yönetim kurulu üyeleri, Buca Şube yönetim kurulu üyeleri, Sarnıç Hürriyet Mahallesi Muhtarı  Emin Gözeci ,Belene gazilerimiz ve üyelerimiz katıldı.

1

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı açılış konuşmasında:

’’ Bugün burada Büyük bir Türk Kahramanı anmak için toplanmış bulunuyoruz.Bulgaristan’da Müslüman Türklerin haklarını savunmuş, ömrünü eşitlik ve özgürlük davasına adamış Nuri Turgut Adalı’yı ve mücadelesini unutmadık.Şiirleri ile de Bulgaristan Türklerinin sesi olan Nuri Turgut Adalı, 11 Eylül 1922 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Kirkovo ilçesinin Adaköy’ünde doğdu. İlkokulu Kaşıkçılar köyünde, rüştiyeyi Çakırlı nahiyesinde okudu. Nuri Turgut Adalı Şumnu’da “Nüvvab”ın lise kısmından mezun olduktan sonra, bir süre de yüksek kısmında öğrenimini sürdürdü. Öğretmenlik yaptı.Bulgaristan Türklerinin milli ve manevi yolunu aydınlatan, komünist sistemin söndüremediği bir meşale olarak görülen Nuri Turgut Ardalı’nın hayatını şair Ömer Osman Erendoruk bir şiirinin aşağıdaki dörtlüğünde şöyle tasvir etmişti:

Mısralara sığar mı bir ömür boyu zulüm,

Bu nasıl ölçülürdü neyle kıyaslanırdı?

Anahtar deliğinden kaç kez sırıttı ölüm,

Elinde demir âsâ olsaydı paslanırdı.

Nuri Turgut Adalı komünist sistemde insanî haklarını arayan, insanca yaşamak isteyen bir kader kurbanıydı. Belene Adası’nda ölen on binlerce tutuklunun cesetlerini yakınlarına verilmeyip, domuzlara yedirildiğine şahit olanlardan biriydi. Hayatta mutluluğu cezaevi kapısından babasının evine gidene kadar yaşayan Nuri Adalı, kendi eliyle yazdığı ölüm fermanını defalarca rüyalarında gördükten sonra yırtarak, ölüm sehpasına gitmekten kurtulmuştu.

Haklarını koruma mücadelesindeki kararlılığı ve verdiği eserlerle daha sonra Bulgaristan Türklerinin Nelson Mandela’sı olarak adlandırılan Nuri Turgut Adalı ömrünün 23 yılını içinde Belene’nin de yer aldığı çeşitli Bulgar hapishanelerinde geçirdi. Bu zor şartlarda bile davasından vazgeçmedi.

Nuri Turgut Adalı, Eski Zağra Cezaevi’nde kaleme aldığı “Gönül İster Ki…” şiirinin bir dörtlüğünde yakınlarına şöyle vasiyette bulundu:

Ben göçerken bu felekten siz dökmeyin gözyaşı

Seve seve koyun kabre gün görmeyen bu nâşı…

Belki kabrim de bulunmaz bu vahşet ülkesinde!

Gönül ister kabrim olsun bir ağaç gölgesinde!…

Nuri Turgut Adalı, 05 Ağustos 2004 tarihinde 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yanan bir ışıktı,söndü

Tükenen bir mum misali

Vatan ve milleti uğruna savaşta

Yoktu memlekette emsali.

Acı ve boralı yıllarda savaştı,

En sonunda emeline ulaştı.

Bilmeyiz şimdi rahat mıdır uykusunda,

Dileriz, güller açsın ebedi yuvasında…

Bulgaristan Türklerin haklarını savunmuş, ömrünü eşitlik ve özgürlük davasına adamış Nuri Turgut Adalı’yı aramızda ayrılışının 14. yıldönümünde anarken  Belene mağdurlarına Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan Belene gazilerine şükranlarımızı sunuyorum Türklük mücadelesi veren herkese teşekkür ediyorum, ayrıca bugün Sarnıç’ta Türkiye’nin en büyük Göç Anıtını ve Milli Kahramanlarımızın  Değerlerimizin isimlerini parklarda yaşatan, katılımlarıyla bizleri onurlandıran Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol  teşekkür ediyorum’’ dedi.

thumbnail_FB_IMG_1533477557455

10-3

Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol yaptığı konuşmasında “

“Hayatını Türklük uğruna adayan Nuri Turgut Adalıyı saygı ve rahmetle anıyorum. Tarihimize damga vuran, milletimize liderlik eden kişileri geleceğe taşımak adına onların isimlerini parklarda yaşatıyoruz. Ama sadece parklara isim vermekle, onları anmakla olmuyor. Onları anlamak, gençlere anlatmamız gerekiyor. Bu yüzden asla ve asla geçmişimizi unutmamalıyız. Çünkü geçmişini unutanlar geleceğe güvenle yürüyemez. Bu ülke kolay kurulmadı. O yüzden tarihimiz önderlerimizi asla ve asla unutmamalıyız. Ülkesi için Türklük için mücadele veren tüm büyüklerimizi saygıyla anıyorum” dedi.

2

 Anma töreni Sayın Ferhat Öğük hocamızın Bulgaristan Türklerinin ve Türk Dünyası Milli Kahramanı Gazi Nuri Turgut Adalı ve tüm şehitlerimizin  ruhu için duaları ve lokma dökümü ile sona erdi.

3

         Anma etkinliğinde emeği geçen herkese özellikle  anma programını sunan İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Başkan Yardımcısı  Gülseren Bilgiç’e, Gaziemir Belediyesi çalışanlarına, Gaziemir –Sarnıç Bal-Göç Yönetim Kuruluna, Allah kabul etsin duaları için hocamıza, katılımcılara  başta Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a ,Gaziemir MHP ve CHP temsilcilerine, göndermiş oldukları çelenkler ile Gaziemir AKP İlçe Başkanı Nazmi Yılmaz’a, CHP İlçe Başkanı Kasım Özkan’a ve MHP İlçe Başkanı Murat Koç’a  tüm katılımcılara herkese teşekkür ediyoruz.

3-1

  DSCF8780 DSCF87774    5-131011IMG-20180805-WA0014

IMG-20180805-WA0017

 Bugün Anavatan ve doğduğumuz topraklarda huzur ve güven içinde aldığımız her nefeste payı olan tüm Milli Kahramanlarımıza, Aziz Şehitlerimize ve Gazilerimize şükranlarımızla.

Ruhları Şad Olsun!

MİLLİ KAHRAMAN GAZİ NURİ TURGUT ADALI’YI UNUTMADIK VE UNUTTURMAYACAĞIZ!

6

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

PAYLAŞ