PAYLAŞ

Dr.Sadık Ahmet Kimdir?

7 Ocak 1947, Batı Trakya’da Gümülcine’ye bağlı Sirkeli Köyünde dünyaya gelen Sadık Ahmet, öğrencilik yıllarından itibaren Batı Trakya Türklerinin toplumsal sorunlarıyla içli dışlı yaşayıp, gasp edilen hakların geri alınması için mücadele etti.
Adı ilk olarak 1985 yılında Batı Trakya Türklerinin adını ve yaşadığı sorunları uluslararası kamuoyuna göstermek amacıyla başlattığı imza kampanyasıyla duyurdu.
Mücadelesinin ilk yıllarından itibaren birçok kez tutuklandı. Türklerin haklarıyla ilgili bildiri dağıttı, imza kampanyası başlattı ve en ilginci Türklere “Türk” dedi. İşte bu ‘suçlardan’ tutuklandı.
Mücadelesine bir an olsun bile ara vermeden devam eden Sadık Ahmet, 1989 yılında Batı Türkleri arasından seçilen ilk “bağımsız” milletvekili oldu. Ancak kısa bir süre sonra milletvekilliği iptal edildi.
Bir yıl sonra ikinci kez milletvekili oldu ancak bir ilki gerçekleştirerek Batı Türklerini temsil eden ilk siyasi partiyi kurdu: Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi (DEB)
Atina yönetimi Sadık Ahmet liderliğinde Batı Trakya Türklerinin yükselişini durdurmak için tüm imkanlarını kullanıyordu.
DEB, meclise giremedi ancak Sadık Ahmet hiçbir zaman mücadelesinden vazgeçmedi. Her zaman Batı Trakya Türkleri ve Türkiye’deki Türkler tarafından saygı duyuldu, liderliği tüm bölgeye yayıldı.
Lozan Anlaşmasının 72. Yıldönümünde, 24 Temmuz 1995 tarihinde Sadık Ahmet birçok liderin başına geldiği gibi şüpheli bir trafik kazasından hayatını kaybetti.

                 ”Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum.Haklarımızı bir gün mutlaka alacağız…”         Dr.Sadık Ahmet

Allah rahmet eylesin,ruhu şad olsun.

 
İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kururlu Adına
Abdurrahim Nursoy
Genel Başkan

PAYLAŞ