PAYLAŞ

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi olarak 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çerçevesinde Yönetim Kurulumuzun, Şehit ailelerimizin ve Bal-Göç’lü üyelerin katılımıyla Görece Şehitliğinde İstiklal Marşı,  Saygı Duruşu, Dua ve kahvaltı içeren etkinliğimizi 17 Mart 2018 Cumartesi günü gerçekleştirdik.

12

Genel Başkanımız Abdurahhim Nursoy yaptığı konuşmasında

’’18 Mart 1915 tarihinin Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaratılış tarihidir.

19’uncu yüzyılın sonlarında, 20’inci yüzyılın başlarında, politik gelişmelerini tamamlayan Avrupa devletleri, emperyalist politikalarıyla I. Dünya Savaşı’nda insanlık, tarihinin görmediği, yaşamadığı acılarla tanıştırdı bütün dünyayı. Osmanlı İmparatorluğu’nun elinde bulunan Orta Doğu bölgesinin zengin petrol yatakları da, bu sırada Emperyalist Avrupa devletlerin dikkatini çekmekteydi. Bu fırsatla amaçlarına ulaşacaklarını düşünen emperyalist güçler Osmanlı Devletine karşı şiddetli bir saldırıya geçerken hiç ummadıkları bir direnişle karşılaşacaklarını düşünmemişlerdi. Kahraman Türk askerinin bütün yoksulluk ve yoksunluklara rağmen cansiperane şekilde savaşması, Mustafa Kemal’in askerlik dehası, Çanakkale’nin geçilemez olduğunu bütün dünyaya gösteriyordu.

 Çanakkale Savaşları’nda, yenilmez sanılan emperyalist güçlerin de üstesinden gelinebileceği kanıtlanmış, ileride yoluna baş koyulacak Kurtuluş Savaşı’na kalkışılırken Çanakkale Zaferi önemli bir moral kaynağı aynı zamanda dayanak noktası olmuştur. Öyle ki Çanakkale Zaferi olmasaydı Kurtuluş Savaşı da olamazdı diyebilecek kadar büyük bir destandır Çanakkale.

Çanakkale Savaşı, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda önemli bir aşama olmuş, bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin temelleri Çanakkale Zaferi ile atılmıştır.

Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir îman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer, milletimizin, iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesidir.

Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde yarattığı büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlar ve askeri dehalar bakımından, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımından da dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir başarı timsalidir.

Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Tarihin eşsiz kahramanlarının yiyecek bir lokma ekmek dahi bulamadığı, 30 metrekarelik bir alandaki otları yiyerek karınlarını doyuran, binlerce kez ölümle burun buruna gelen, hayatlarını hayatımıza feda eden eşsiz vatan sevgisini yaşatmaktır.

Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 103.Yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşıyoruz yüreğimizin derinliklerinde. Ö yüzdendir ki şanlı Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarını unutmamalı, unutturmamalıyız.

Yeni Kurtuluş Savaşlarının, yeni Sevrlerin bugünkü dünyada belki savaş sahnesinde olmasa bile yeni stratejik söylemlerle önümüze getirileceğini düşünmemiz gerekir. Bu yolda atılan her adım, bize, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda canlarını feda eden atalarımızın mirasına vurulan asıl darbe olacaktır.

“Geçmişini unutanlar, o geçmişi yeniden yaşamak zorunda kalırlar.” Biz ne Çanakkale’yi, ne Milli Mücadele’yi, ne vatan ve bayrak için canını veren aziz şehitlerimizi, ne de ” YA İSTİKLAL; YA ÖLÜM” diye haykıran Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü unuttuk, unutturduk.

 Bize yeni Sevr dayatmalarıyla geçmişi yaşatmak isteyenlerin bu yıkım ve zulüm planlarını dün Çanakkale’de olduğu gibi bugün de bertaraf etmek boynumuzun borcudur. Öyleyse geçmişimizden feyiz alarak bugünde “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” diye haykırıyoruz.

2

 Ecdadımızın yüzyıllar boyunca Vatan uğruna çok şehit vermiştir, göçmen camiası Türkiye’ye geldikten sonra da evlatlarını vatana şehit vermiştir.

Bulgaristan’da ve Türkiye’de şehit düşen Güray Güneş, Mustafa Mutlu, Gökhan Bayraktar, Nedret Mutlu, Aliosman Alioğlu, Güner Küleci, Günay Öztürk, Bülent Kula, Fehmi Taşkın, Sunay Civan ve Basri Kurtuluş’u her zaman saygıyla hatırlayacağız.

2-1

15

Şehit ailelerini yalnız bırakmayacağımızı ifade etmek istiyorum. Türk tarihinde iz bırakmış, vatanı, milli değerleri için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koymuş şehitlerimizin ailelerini saygıyla selamlıyorum’’dedi.

Görece Şehitliğindeki anma töreni Menderes Müftülüğünde görev yapan Ferhat Öğük hocamızın Çanakkale şehitleri ve tüm şehitlerimizin ruhu için duaları ve katılımcıların şehitlerimizin mezarlarına kırmızı karanfiller bırakarak sona erdi.

 

5

6

44

14

33

Daha sonra yönetim kurulumuzun, Şehit ailelerimizin ve Bal-Göç’lü üyelerin katılımıyla Görece GustoviA Lounge  Cafe’de kahvaltı ile devam edilen etkinliğimizde Türk tarihinde iz bırakmış, vatanı, milli değerleri için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koymuş şehitlerimizin ailelerine günün anısına Bal-Göç Genel Merkezin hazırladığı plaketler sunuldu.

thumbnail_IMG_6715

thumbnail_IMG_6722

thumbnail_IMG_6724

thumbnail_IMG_6729

İzmir Bal-Göç yönetim kurulunun bu anlamlı organizasyonu için teşekkür eden şehit aileleri acılarında yalnız olmadıklarını, bu etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

thumbnail_IMG_6708

thumbnail_IMG_6709

thumbnail_IMG_6711

55

Genel Başkanımız Abdurahhim Nursoy ,yönetim kurulu üyelerimizden Gülseren Bilgiç, Feyime Mutlu,Mustafa Öztürk, Av. Eray Mutlu, Selahattin Aziz Atasoy , Hüseyin Paşaoğlu, Sabri Atasoy’a ,bir önceki Bal-Göç Genel Başkanı Fahriye Ersoy,Genel Sekreter İhsan Şentürk, Sarnıç Hürriyet Mahallesi Muhtarı  Emin GÖZECİ, Görece Bal-Göç Şube Başkanı Kasım Alenbey, Gaziemir Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk, Buca Bal-Göç  Şube ve Kadın Kolları Başkanı Gülizar Akın, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Allah kabul etsin duaları için Ferhat Öğük’e,kahvaltımıza ev sahipliği yapan  GustoviA Lounge işletme sahibi Türker Öztürk ve  tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

Bu toprakları Vatan yapan tüm şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyoruz.

Ruhları şad olsun.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

00

3

16 (2)8

PAYLAŞ