PAYLAŞ

15 Şubat 1985 tarihinde Bulgaristan’da o zaman ki totaliter rejim tarafından yürütülen Kültürel Yok Etme ve Ad Kıyımı politikalarına bir tepki ve umut olarak kurulmuş olan Bal-Göç; o günden bu yana insanlarımızın kültürlerini yaşatmak ve aralarındaki dayanışmayı güçlendirmek için çalışan bir Sivil Toplum Kuruluşudur.

Derneğimiz, 26.08.1987 tarih 19556 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamu Yararına Çalışan Dernek” sayılmıştır.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir BAL-GÖÇ), Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bursa BAL-GÖÇ) ve Kocaeli Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) halkımızın sorunlarının çözümü için daha güçlü olmak amacı ile 1987 yılında bir araya gelerek genel merkezi Bursa’da bulunan “Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu’nu (BGF)” kurmuşlardır.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu’nu muz da (BGF) 2005 yılında güç birliği kararı alarak kurulan “Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu’nu (BRGK)” üyesidir.

Geçmişi unutmaz ama geçmişe takılı kalmaz. Bir arada ve barış içinde kardeşçe yaşamayı savunur. İnsan haklarını ve kültürel özgürlükleri savunur.

İnsanına, doğduğu topraklara ve anavatanına aşk ile bağlı olan gönül insanlarının sığındığı çatı ve hizmet etmek isteyenlerin öz yuvasıdır.
Yapılan hizmetlerin tamamı üye ve yöneticilerinin “gönüllü” çalışmalarının eseridir.

Leke sürmek, kara çalmak isteyenler her dönemde çıksa da asla amaçlarına ulaşamamışlardır. Çünkü maya temizdir, temeller sağlamdır.

Kurucularımız ;

Ali Dönmez

Arif Hocaoğlu

Cevdet Yılmaz

Embiya Çavuş

Hüseyin Yılmaz

İsmail Asar

İsmail Konaklı

İsmail Yalnız

Sabit Tuna,

Sami Cömert

Şakir Sönmez

ile

Davamıza Baş Olmuş ve Hizmet Etmiş Başkanlarımız

Sabit Tuna                         1985-1997
Rahmi Sezgin                     1998-1999

Ali Beysim Belgin                2000

Dr. Salim Erkin                   2001

Hüseyin Kocaman               2002-2005
Süleyman Pehlivanoğlu        2005-2013

Hamdi Kanlıoğlu                 2013-2014

Fahriye Ersoy                     2014-2017

Prof. Dr. Ayşe Kayapınar     2017

başta olmak üzere bir nefer olarak bu misyona hizmet etmiş tüm üye ve yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Hayatta olanlara sağlık ve uzun ömür, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz.

Emanetiniz “tertemiz” bir şekilde emin ellerdedir. Günü geldiğinde “Ne Mutlu Türküm Diyene” ve “Yurtta Barış Dünyada Barış” düsturlarından ayrılmayacak şekilde ve tertemiz bir halde emin ellere teslim edilecektir.

Saygıyla Duyurulur

 

15 Şubat 2018

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu Adına

Abdurrahim Nursoy

Genel Başkan

PAYLAŞ