PAYLAŞ

Derneğimiz Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY, yönetim kurulu üyelerimiz Selahattin Aziz ATASOY, Av.Eray MUTLU, Sabri ATASOY,Fikret GÜRPINAR,BGF yönetim kurul üyesi İhsan ŞENTÜRK, BAL-GÖÇ Görece Şubesi Başkanı Kasım ALENBEY, Şube  Yönetim Kurulu üyeleri  Eliz BİLGİÇ,Şenay KORKMAZ,Üskiyar ALPER  ve Belene Gazileri Ahmet ATALAY,Hasan IŞIK,Halil KAHRAMAN ve Hüseyin VATANSEVER oluşan heyetimiz Bulgaristan’da ömrünü  Türklük mücadelesine adamış Belene Ölüm Adasında, cezaevlerinde ,sürgünde yıllarca işkence görmüş ve 28 ay her gün idamını bekleyen önsezileri güçlü öğretmenlerimizden büyük dava adamı İsmail ŞİMŞEK’İ   30 Aralık 2017 cumartesi günü Görece’deki evinde  ziyaret ettik.

      İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY yönetim kurulu ve  camiamız adına kendilerine Türk kültürüne vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

2

   2-13

12

10-1

 2     İsmail ŞİMŞEK Kimdir?

          Bulgaristan Türklerine karşı komünist rejimin uygulamaya sinsice başlattığı soykırımdan toplumun birçoğunun haberi yokken özellikle Türk milli şuurunu yaşatan Nüvvab mezunlarının arasında içi sızlayıp isyan edenler vardı. Onlar çevresinde ve okulda Türklük milli değerlerimiz üzerinde durup, milli ve manevi duyguları ve Anavatan sevgisini aşılardı. Önsezilerini çevresiyle paylaşır, bazıları ise düşünce ve duygularını şiir, mektup, makale, roman yazarak kaleme alırlar. İnsanlık namına hiçbir suçları olmayan kahraman öğretmenler şövenist, Türk Milliyetçisi, ajan, rejim aleyhtarı v.b. suçlamalarla gençliklerini, çocuklarından, eşlerinden, çevrelerinden ayrı, ızdırap içinde onlarca yıl Bulgar zindanlarında ve sürgünlerde geçirmişlerdir.

1931- Kırcaali doğumlu olan İsmail ŞİMŞEK genç yaşta Çakırlar köyünde öğretmenliğe başladı. Bilinen suçlarla tutuklanarak ölüm cezasına çarptırılıyor,  28 ay her gün bilfiil infazı beklerken saçları ağarmış, yapılan değişiklikle ömür boyu hapse mahküm edilmiştir.

1962 yılından itibaren kaldığı Eski Zağra Hapishanesi’nde, Belene ve Montana’da sürgünde olmak üzere,  toplam 25 yılını ızdırap içinde geçirmiştir.

1989 yılında hasretini çektiği Anavatan’a ailecek göç etti, İzmir’e yerleşti ve hayatı boyunca milli değerleri savunduğundan dolayı takdir edilerek Vatana Hizmet Tertibi Yasasından kendisine maaş bağlanmıştır.

Recep adında bir oğlu, Güler ve Gülşen adlarında iki kızı ve altı torunu vardır.

Halen kızı Gülşen’in refakatinde İzmir Görece Göçmen Konutlarında ikamet etmektedir.

Aynı gün Bal-Göç Görece Şubesi ziyaret edildi, şube faaliyetleri, etkinlikleri ve üyelerimizin sorunları hakkında istişare edildi.

16

       1718  19

      ŞİMŞEK Ailesi ve Bal-Göç Görece Şubesine sıcak karşılama ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederiz.

 

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

PAYLAŞ