PAYLAŞ

22-34 Eylül 2017 tarihinde Buca Belediyesi, Şirinyer Pazaryerinde 6. Balkan Festivalini düzenledi. Balkanlardan gelen göçmenleri temsil eden federasyon ve dernekler Festivale katıldı. İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği de hediyelik eşyalarının sunulduğu, Balkan kültürünün tanıtıldığı ve Bulgaristan Türklerinin çeşitli yemeklerinin ikram edildiği 11 numaralı stant ile temsil edildi. Balkan Festivali 22 Eylül 2017 günü stantların teslim alınması ve düzenlemesinin ardından çok sayıdaki Balkan derneğinin üyelerinin katılımıyla Forbes Madenci Heykelinden Pazaryerine kadar gerçekleştirilen coşkulu bandolu kortej ile başladı.  Belediye Başkanı Levent PRİŞTİNA ve Balkanlardan gelen misafirleri ve diğer protokol temsilcileriyle Pazaryerinde stantları ziyaret etti ve stantlarla ilgili bilgiler aldı.

İzmir BAL-GÖÇ standında saat 14’den itibaren hareketli dakikalar yaşandı. Büyük bir heyecanla Gülizar AKIN, Günel DOĞAN, Seher KAVUT, Hafize ERCAN, Samet VATANSEVER, Hüseyin PAŞAOĞLU ve Başkanımız Ayşe KAYAPINAR ile birlikte standın düzenlenmesi ve süslenmesi gerçekleştirildi. Bulgaristan’daki Türk kültürüne ait el emeği, göz nuru el işi ürünler itina ile standın duvarlarına yerleştirildi. Sergilenen ürünler arasında 130 yıllık peştamal ve para keseleri, Mora gömlekleri, 70-80 yıllık gelin elbisesi, patikler, tül örtüler dikkat çekti. İzmir Bal-Göç’ün yayınları, tanıtım kartı ve hediyelik eşyaları stantta yerini aldı. Ayrıca bayan üyelerimizin hazırladığı birbirinden lezzetli yemekler ikram edilmek üzere hazırlandı. İzmir Bal-Göç standı, Festivalin hem birinci gününde hem de ikinci gününde lezzetli ikramları ile dikkat çekti. İlk gün keşkek, su böreği, sarma, baklava, elmalı ve kakaolu mufin kekler ikram edildi. İkinci gün keşkek, sarma ve balkabağı böreği standımızda ikram edilirken üyelerimizin hazırladığı birbirinden lezzetli saray tatlısı, keşkek, sarma, dızmana ve balkabağı böreği saat 17’den itibaren gerçekleştirilen yemek yarışmasında yerlerini aldılar. Yarışma sonrasında bütün bu ürünler komşu stantlara ve misafirlere ikram edildi. Rabia ERCAN, Hatice KÖROĞLU ve Fatma KÖROĞLU, giydikleri geleneksel kıyafetlerimizle standımızı tanıttılar.  Sezgin ERCAN ve Rabia ERCAN, kendilerinin hazırladıkları ahşap kolyelerle standımıza sanatsal boyut kazandırdı.

Ayşe ÇELİK festivalin her iki gününde sunulan muhteşem göçmen keşkeği ile Festivalde ustalığını sergiledi. Gülizar AKIN, Hafize ERCAN, Gülbahar KURTULUŞ, Fidayet ÖZTÜRK, Safiye YÜKSEL, lezzetli sarmalar hazırladılar. Ferdiye MUTLU, eşsiz göçmen su böreği, Emine KAYA ve Hatice ATASOY’dan göçmen baklavası geldi. Fahriye ERSOY, yumuşacık kakaolu mufin kekleri ile ve Ayşe KAYAPINAR da elmalı mufin kekleriyle katkıda bulundular. Hatice KÖROĞLU, balkabağı böreği ile, Nezaket YAĞBASAN saray tatlısı, Günel DOĞAN dızmana, Gülizar AKIN musakka ile lezzet ustalıklarını sergilediler. İzmir BAL-GÖÇ standına ikramlık hazırlayan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Korteje katılan, standımızı ziyaret eden, İzmr BAL-Göç standına herhangi bir şekilde katkıda bulunan tüm üye ve misafirlerimize yürekten teşekkür ediyoruz. İzmir Baro Başkanı Aydın ÖZCAN, Baro temsilcisi ve aynı zamanda Yönetim Kurulu üyemiz Seyide UlUDAĞ’a ile birlikte standımızı ziyaret ederek bizi onurlandırdılar. Yönetim Kurulu Üyelerimiz Abdurrahim NURSOY, Sabri ATASOY, Hüseyin PAŞAOĞLU, Kadın Kolları Başkanımız ve Buca Şube Başkan Yardımcımız Gülizar AKIN, Bornova Şube Başkanlarımız Nihat YAĞBASAN, Görece Şube Başkanımız Kasım ALENBEY, Karşıyaka Şube Başkanımız Günel DOĞAN, İzmir Bal-Göç’ün layıkıyla temsil edilmesi için çalıştılar.

Festivale ilgi büyüktü.  Suzan KARDEŞ, Yasemin GÖKSU ve İbrahim ŞENGÖZ konserleri, Festivale gelenlere coşkulu iki güzel gece yaşattılar. Kapanış töreninde Festivale katılan federasyon ve derneklere birer plaket verildi. Buca Belediye Başkanı Levent PRİŞTİNA’yı ve organizasyonda emeği geçen Buca Belediye çalışanlarını bu güzel etkinlikten dolayı kutluyoruz ve Balkan kültürünün tanıtımına ortam oluşturdukları ve Balkan rüzgarını Buca’da estirdikleri için teşekkür ediyoruz.

Yenilerini birlik ve beraberlik içinde yeniden gerçekleştirme umuduyla İzmir BAL-GÖÇ’ün temsili için çalışan ve bir şekilde katkıda bulunan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

PAYLAŞ