PAYLAŞ

Bulgaristan Türklerinin büyük şairi Recep KÜPÇÜ’nün eşi Sayın Cemile KÜPÇÜ, 29.07.2017 Cumartesi günü İstanbul’da vefat etti. 30.07.2017 Pazar günü cenaze namazına müteakiben İstanbul/Kocasinan Mezarlığında defnedildi. Bize Bulgaristan’daki Türk kültürünü aktaran annelerimizden birisi olan Cemile KÜPÇÜ’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Cemile KÜPÇÜ’nün eşi olan Recep KÜPÇÜ Bulgaristan Türklerinin kimlik ve Türklüğüne yönelik şiirler kaleme alan önemli bir isimdi. Cemile KÜPÇÜ ile hayatını paylaşan Recep KÜPÇÜ’nün unutulmaz şiirlerinden birisi “Diyojenin Umudu ve Benim Önsezim” adlı eserdir ki Bulgaristan Türklüğü için çok önemlidir. 1973 yılında kaleme alınan bu şiirde Recep KÜPÇÜ Bulgaristan’daki Türklüğün ne olduğunu anlamlı dizelere dökmüştür:

“Vallahi hep böyle giderse

şu dünyanın işleri,

çok geçmez girerim kodese.

İzin verin gelmişken tam yeri,

kimliğimi açıklayayım sizlere;

Ben bir Bulgaristan vatandaşıyım,

ismim Recep Küpçü,

tepeden tırnağa Türkoğlu bir Türk’üm!”

Eşinin fikirlerini paylaşan ve Türklük mücadelesini sürdüren Cemile KÜPÇÜ, 21.05.1936 yılında Burgaz şehrinde dünyaya geldi. Kırcaali Türk Pedagoji Okulu’ndan mezun oldu. Öğretmenlik yaptı.  1955 yılında Bulgaristan Türklerinin sesi şair Recep KÜPÇÜ ile evlendi. Bu evlilik şair Recep KÜPCÜ’nün faili meçhul bir cinayete maruz kaldığı 26.04.1976 tarihine kadar 21 yıl sürdü. Bu sürede Cemile KÜPÇÜ, eşinin en büyük destekçisi ve dert ortağı oldu. Recep KÜPÇÜ, yazdığı bir mektupta “Çok sevdiğimi Cemileme”, “Hayatımda beni yaşatan, kah güldüren kâh kederlendiren üç varlığım var: birincisi, şiirim, ikincisi: Sen Cemilem, üçüncüsü: iki oğlum bir arada….  Şu güldestem sana en samimi yadigârım olsun… Onun meydana gelişinde benim kadar sen de heyecanlandın, üzüldün ve sevindin… Saygılarımla: Recep KÜPÇÜ…” diyerek eşine ve ailesine olan sevgisini dile getirir.

Eşinin ölümünden sonra Cemile Hanım, eşi şair Recep KÜPÇÜ’nün Bulgaristan Türkleri için verdiği mücadeleyi kararlılıkla devam ettirdi. 1989 yılında zorunlu göçe tabi tutuldu. Türkiye’ye geldi. Eşi Recep KÜPÇÜ için “Yıllar geçse de benim için Recep KÜPÇÜ her zaman 42 yaşında kalacak. Sanki dün hala Kırcaali Türk Pedagoji Okulu’nda talebeydik” dedi. Bulgaristan Türklerinin şairi Recep KÜPÇÜ’nün kıymetli eşi Cemile KÜPÇÜ 81 yıllık hayat mücadelesinde 3 evlat sahibi oldu. Çok genç yaşta eşini kaybetti. Kahpece kader kurbanı edilen oğlunun acısı ile yıllarca yatıp kalktı. Vakur duruşundan zerre kadar taviz vermedi.

Cemile KÜPÇÜ’nün şahsında Bulgaristan Türklüğü ve Müslümanlığı için mücadele eden, aynı zamanda eşini, çocuğunu şehit veren, hayatını acı ve ıstırap içinde geçirerek tamamlayan tüm eş ve anneleri rahmetle anıyoruz. Hayatta olanların ellerinden öpüyoruz. Cemile KÜPÇÜ’ye Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına sabırlar diliyoruz. Mekânı cennet olsun.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

PAYLAŞ