PAYLAŞ

Çanakkale Zaferi, Türk milli ruhunu ve bilincini kuvvetlendiren bir zaferdir. Vatanı düşmandan arındıran Kurtuluş Savaşını hazırlayan ve gerçekleştiren ruhu oluşturan milli bir destandır. Osmanlı Devletini yok etmek isteyen İtilaf Devletleri bu savaşta hezimete uğratılmış ve Türk, Çanakkale’den geçit vermez, Çanakkale geçilmez, denilmiştir. Kahraman Mehmetçik’in 102 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı ‘Çanakkale Geçilmez Destanı‘nın yıl dönümünde İzmir Bal-Göç’ün düzenlediği Çanakkale gezisi büyük ilgi gördü.

İzmir Bal-Göç’ün Yeni Atılım Turizm’le beraber 2 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirdiği Çanakkale gezisi süresince Derneğimizin üyeleri Kilitbahir-Namazgah Tabyaları-Seyit Onbaşı Heykeli-Alçıtepe Köyü- Sargıyeri-Seddülbahir-Ezineli Yahya Çavuş Anıtı-Çanakkale Şehitleri Abidesi-Morto Koyu-Kabatepe-Musaltepe-Anzak Koyu-57. Alay Şehitliği ve Conkbayırı’nı uzman rehber Kemal ŞENDİKİCİ eşliğinde gezdiler.  İzmir Bal-Göç üyeleri, rehberin anlatımı ile savaşta yaşananları ve Mehmetçik’in kahramanlıklarını düşüncelerinde canlandırdılar. Üyelerimiz Çanakkale’de yaşananları dinlerken duygusal anlar yaşadılar.

Türk tarihinin yeniden yazıldığı mihenk taşlarından biri olan Çanakkale Zaferinin yaşandığı alanı görmek heyecanıyla geziye katılan Bal-Göç’lüler, unutulmaz anlar yaşadılar. Bu organizasyonda emeği geçen başta Gülizar AKIN’a, Hafize ERCAN’a, İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kuruluna ve Gülderen KÜÇÜKKİBAR ile Yeni Atılım Turizme teşekkür ediyoruz.

 

PAYLAŞ