PAYLAŞ

23.03.2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’IN ev sahipliğinde Balkan Çalıştayının son toplantısını “Balkan-Rumeli Buluşması” adı altında gerçekleştirdik. Yaklaşık 3 ay önce Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU ile camiamızın sorunlarını görüşmek üzere Balkan Türkleri Göçmen ve Mültecileri Federasyonu (BGF) Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN öncülüğünde bir toplantı düzenlendi. Daha sonra benzer toplantılar İzmir, İstanbul, Bursa ve Adana’da gerçekleştirildi. Ankara’da yapılan son toplantı ile tamamlanan çalıştayın sonuçları okundu. Çalıştayda görüşülen konuları şu şekilde özetlemek mümkündür:

  1. Balkanlardan gelen soydaşlarımıza ilk müracaatlarında 5 yıllık oturma izni verilecek. Soydaşlarımız, müracaat tarihinden başlamak üzere 15 gün içerisinde de çalışma izni alabileceklerdir.
  2. Balkanlarda yaşayan soydaşlarımız, Türkiye’de birinci derece yakını olmasa bile 53 TL ödeyerek sağlık sigortası yaptırmak suretiyle tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.
  3. Annesi ve babası vatandaş olup vatandaş olamayan çocuklara istisnai vatandaşlık verilecektir.
  4. Diploma denklikleri ile ilgili YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ ve Bakan Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU görüşmüşlerdir. Cumhurbaşkanımız da konu ile ilgili talimat vermiştir. Konu ile ilgili mağduriyetlerin kısa sürede giderileceği söylenmiştir.
  5. Balkanlardan üniversite eğitimi için gelen öğrencilerden alınan eğitim harçlarının sınırlandırılması çalışmaları sürdürülmektedir.
  6. Borçlanma yasası çerçevesinde (2008 yılında çıkan 3201 sayılı borçlanma yasası) yaşanılan mağduriyeti gidermek için teknik çalışmalar Maliye Bakanlığı yetkilileri ve ÇSGB Bakanlığı görevlileri tarafından yürütülmektedir.
  7. İsim denklik belgeleri, kişilerin yaşadığı illerden alınabilecek. Bursa Nilüfer Nüfus Müdürlüğü pilot bölge olarak belirlenmiştir.

Batı Trakya, Bulgaristan ve Balkanlardan gelenlerin Türkiye’nin göçmeni değil, asli evladı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştay, verimli geçmiş ve sorunların çözümü yönünde umut verici olmuştur. Bundan sonraki süreçte İzmir BAL-GÖÇ, belirtilen hususların gerçekleşmesinin takipçisi olup üyelerimizin sorunlarının çözümü yönünde çalışmalarını sürdürecektir. Çalıştaya İzmir BAL-GÖÇ Başkanı Prof. Dr. Ayşe KAYAPINAR ve Yönetim Kurulu üyelerimiz Gülseren BİLGİÇ, Sever GÜVEN ve Hüseyin PAŞAOĞLU katılmışlardır.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

PAYLAŞ