PAYLAŞ

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi olarak 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çerçevesinde Yönetim Kurulumuzun, Şehit ailelerimizin ve Bal-Göç’lü üyelerin katılımıyla Görece Met’s Cafe’de kahvaltı ve Görece Şehitliğinde İstiklal Marşı,  Saygı Duruşu, Dua ve lokma ikramını içeren etkinliğimizi gerçekleştirdik.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe KAYAPINAR, 18 Mart 1915 tarihinin Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaratılış tarihi olduğunun altını çizdi. Ecdadımızın yüzyıllar boyunca çok şehit verdiğini, göçmen camiasının Türkiye’ye geldikten sonra da evlatlarını vatana şehit verdiğini dile getirdi. Prof. Dr. Ayşe KAYAPINAR, BAL-GÖÇ’ün Şehit ailelerini yalnız bırakmayacağını ifade etti. Türk tarihinde iz bırakmış, vatanı, milli değerleri için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koymuş şehitlerimizin ailelerine günün anısına Bal-Göç Genel Merkezin hazırladığı plaketler sunuldu. Bulgaristan’da ve Türkiye’de şehit düşen Güray GÜNEŞ, Mustafa MUTLU, Gökhan BAYRAKTAR, Nedret MUTLU, Aliosman ALİOĞLU, Güner KÜLECİ, Günay ÖZTÜRK, Bülent KULA, Fehmi TAŞKIN, Sunay CIVAN ve Basri KURTULUŞ’un özgeçmişleri okundu, salonda duygu seli yaşandı. Şehit aileleri, acılarında yalnız olmadıklarını acıları paylaşan insanların da olduğunu görmekten mutlu olduklarını ifade ettiler.

Şehidimiz Güner Asteğmen’in annesi Münevver KÜLECİ’nin kaleminden dökülen şiir, Miray ÖZTÜRK’ün okuduğu İstiklal Marşı ve Pınar ÖZTÜRK ile Asım Yiğit YILMAZ’ın birlikte okuduğu “Ben Bir Göçmen Çocuğuyum” adlı şiir,  davetlilerе duygusal anlar yaşattı.

İzmir BALGÖÇ Yönetim Kurulunun bu anlamlı organizasyonu için teşekkür eden şehit aileleri bu etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Görece Şehitliğinde devam eden törende Nehir ÖZARSLAN “Mehmetçik”, Ecenaz VATANSEVER “Dur Yolcu”,  Pelin YILDIRIM ve Ezgim GÜLTEKİN “Çanakkale Destanı” şiirlerini okudular. Programın sunuculuğunu Emine ATASOY ve Beyza YILMAZ yaptılar. Vatan toprağı için, ay yıldızlı bayrak için, millet için, hürriyetimiz için “hayatlarının baharında bir gül bahçesine girer gibi kara toprağa giren” aziz şehitlerimiz için dua edildikten ve lokma ikramında bulunulduktan sonra tören sona erdi.

Başta Genel Başkan Prof. Dr. Ayşe KAYAPINAR olmak üzere organizasyonda emeği geçen Yönetim Kurulu üyelerimizden Selahattin ATASOY, Sabri ATASOY, Hüseyin PAŞAOĞLU, Lütfi ŞENKAYA, Sever GÜVEN, Eray MUTLU, Gülseren BİLGİÇ’e Görece Şube Başkanı Kasım ALENBEY ve programın gerçekleşmesine katkı koyan çocuklarımız başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günüdür, 26 Mart Balkan Savaşlarında şehit düşen askerleri anma günüdür. Tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

 

 

 

PAYLAŞ