TÜRKİYE’DEN BULGARİSTAN’A PARLAMENTO SEÇİMLERİ İÇİN OY KULLANMAYA GİDEN BULGARİSTAN VATANDAŞLARININ SINIRDAN...

TÜRKİYE’DEN BULGARİSTAN’A PARLAMENTO SEÇİMLERİ İÇİN OY KULLANMAYA GİDEN BULGARİSTAN VATANDAŞLARININ SINIRDAN GEÇİŞLERİNİN ENGELLEME GİRİŞİMİNİ KINIYORUZ

3681
PAYLAŞ

26 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan Bulgaristan Parlamento seçimleri için Türkiye’den Bulgaristan’a giden Bulgaristan vatandaşları 21 Mart 2017 Salı günü ATAKA ağırlıklı bazı siyasi partilerden oluşan gruplar tarafından Kapitan Andreevo sınır kapısında kara yoluna zincir çekilerek araç lastikleriyle barikat oluşturup girişleri engellenmeye çalışıldı. Protestocular, başka ülke seçmiş çifte vatandaşlığa sahip Bulgaristan vatandaşlarının ülkelerine gelip oy kullanmalarını istemediklerini haykırarak 4 saat boyunca yolu kapattılar ve aynı eylemi ertesi gün de tekrar edeceğini beyan ederek dağıldılar.

Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşları olarak bizler, maalesef bu olayla Bulgaristan’da ırkçılığın, ayrımcılığın ve temel insan hakkı olan oy kullanma hakkımızın Jivkov kafalılar tarafından engellenmeye kalkmasını üzüntü ile öğrendik. Öncelikle Bulgaristan vatandaşı olarak bu tür insanlarla aynı düşüncede olmadığımızı ve eylemlerinden gurur duymadığımızı ifade edelim.   Bu utanç verici eylemden daha acısı ise, bu ırkçı ve Bulgaristan’ı Avrupa Birliğinde küçük düşürücü bazı siyasi partilere bağlı bu gruplara resmi makamların görevlerini yerine getirmeyerek bu şoven eyleme izin vermesi ve sınır kapısından geçişleri yavaşlatarak Bulgaristan vatandaşı seçmenlerin oy kullanması sürecini etkileyerek engelleme girişimi olmuştur. Ötekileştirici, temel insan haklarını hiçe sayan, Jivkov dönemini özleyen bu protestocuları ve onlara kucak açan kamu görevlilerini şiddetle kınıyoruz ve onlara demokrasinin ve insan haklarının evrensel kurallarını bir kez daha hatırlatmayı insanlık görevi olarak görüyoruz. Bu tür eylemlerin Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanma hakkını engelleyemeyeceğini beyan ediyor, tüm vatandaşlarımızı oy kullanmaya davet ediyoruz.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

PAYLAŞ