PAYLAŞ

41.Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni,İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Kıbrıs Irak Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ortaklığında 1-4 Aralık 2016 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirildi. Etkinliğe, Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek, KKTC, Makedonya, Irak, Romanya, Kosova, Kırgızistan, Yunanistan, İtalya, İngiltere, Gürcistan, İrlanda Hollanda ve Türkiye’den 30  şair ve yazar katıldı.Açılışa Kırgız dansı ve Ege Zeybeği oyunu renk kattı.

1 Aralık 2016 tarihinde Konak Belediyesi Dr.Selahattin AKÇİÇEK Kültür Merkezi’nde açılış resepsiyonuyla başlayan 41.Uluslararası KIBATEK şöleni  2 Aralık’ta Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen Dünya’da Türkçe ve Türk Edebiyatları Uluslar arası Paneli ile devam etti.Panelde  Mustafa  BAYRAMALİ “Bulgaristan’da Türk Edebiyatı” (Bulgaristan), Harid FEDAİ “Kıbrıs Türk Edebiyatı ve İlk Kadın Şairlerimiz” (KKTC),Melinda BOTALİC “Bosna Hersek’te Türkçe ve Türkoloji” (Bosna Hersek),Zeynel BEKSAÇ “Balkanlarda Türkçe Yazmak” (Kosova),Dr. Hasan AHMET “Batı Trakya Türkleri Edebiyatı “ (Yunanistan), Dr.Murtaza  TUZLU “Irak Türkmen Edebiyatı” (Irak) konularını ele aldı.Şiir Şöleni ile program devam etti.Yunanistan dan gelen Sofia HACOPULO ve Hristo HACOPULOS tarafından müzik ziyafeti verildi.

3 Aralıktaki program Konak Belediyesi Dr.Selahattin AKÇİÇEK Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Açılış konuşmasını İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Fahriye ERSOY yaptı,devamında  Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal BAYSAK ve KIBATEK Başkanı Dr. Mrvlüt KAPLAN konuşmalarını yaptılar. Program çerçevesinde KIBATEK 2016 Uluslararası  Ödülleri Bulgaristan Türklerine takdim edildi.KIBATEK Uluslararası Edebiyat Ödülü Sayın Mehmet TÜRKER’e,KIBATEK Uluslararası Türk Dili’ne Hizmet Ödülü Sayın.Prof.Dr.Hüseyin MEVSİM’e verildi. Şölende diğer ülke ve kurumlardan da ödüller ve plaketler takdim edildi.YURTDIŞINDAN KONUKLARIN KONUŞMALARI ile süren etkinlikte Harid FEDAİ ( Şair-Yazar KKTC) Zeynel BEKSAÇ ( Şair,Türkçem Dergisi Sahibi,Kosova), Dr.Hasan AHMET (Yunanistan), Melinda BOTALİC (Türkolog,Çevirmen,Bosna Hersek)söz aldı.

41.KIBATEK EDEBİYAT ŞÖLENİ İZMİR
41.KIBATEK EDEBİYAT ŞÖLENİ İZMİR

Konuşmaların akabinde yapılan KIBATEK Uluslararası Şiir Şöleninde Harid FEDAİ (KKTC), Dr.Hasan  AHMET (YUNANİSTAN), Sofia TODOROVA, Hasan VARATLI,Bayram KUŞKU,Suna YILMAZ, Şaban KALKAN (BULGARİSTAN),Shefqet BALLA (ARNAVUTLUK),Merita MUSTAFA (MAKEDONYA), Dr.Murtaza TUZLU (IRAK), Makvala KHAREVABA (GÜRCİSTAN), Melinda BOTALİC (BOSNA HERSEK) ,Yar.Doç.Dr.Mehmet YARDIMCI (TÜRKİYE),Zeynel BEKSAÇ (KOSOVA),Trandafir SİMPETRU, Tudorita  OLTEANU (ROMANYA), Amy BARRY (İRLANDA),Nuri CAN (HOLLANDA) şiirlerini okudu.

4 Aralık 2016  Pazar günü Gaziemir   Mia City Hotel Konferans Salonu’nda“Bulgaristan’da Türk  Kültür ve Sanatı  Uluslar arası Paneli” düzenlendi.Panele Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Kemal BAYSAK,BRTK Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfettin HACIOĞLU,Edirne Balkan Federasyonu Başkanı Nedim DÖNMEZ,İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Abdürrahim NURSOY,Gaziemir CHP İlçe Başkanı Umut TEKİN de katıldı.

Açılış konuşmalarını yapan Bosna Hersek  Fahri Başkonsolosu A.Kemal BAYSAK

İzmir BAL-GÖÇ Genel  Başkanı Fahriye ERSOY’un gerçek bir Atatürk kadını olduğunun,dernekte son derece başarılı çalışmalara imza attığının ve derneği ilerlettiğinin altını çizdi.

Söz alan İzmir BAL-GÖÇ Genel  Başkanı Fahriye ERSOY,önceliklerinin Bulgaristan’da Türk dili olduğunu vurguladı.”Türk dilinin hakim olmadığı bir yerde Türk edebiyatından bahsedilemez” dedi.

Panelde,Mehmet TÜRKER “Demokrasi Öncesi ve Sonrası Bulgaristan Türkleri Edebiyatı” Prof.Dr.Hüseyin MEVSİM “Ah Şu Türkçe Sözcükler ve İfadeler”,Doç.Dr.Rasim ÖZGÜR  “Bulgaristan Türkleri’nde Resim” konulu çalışmalarını aktarırken,Mesure TAHİR ‘in“Bulgaristan Türkleri’nde Tiyatro” konulu sunumunu Gülbahar KURTULUŞ yaptı.

Etkinlik,  KIBATEK Uluslararası Şiir Şöleni ile son buldu.

Ana tema olarak “Bulgaristan Türkleri Edebiyatı” seçilen edebiyat şöleninin 40.sı  Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde 19-21 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenmişti.

 

PAYLAŞ