PAYLAŞ

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Görece Şubesi 9-12 Kasım tarihleri arasında Yunanistan ve Makedonya Gezisi düzenlemektedir.Gezi kapsamında 10 Kasım günü Atamız Selanikte anılacaktır.

YUNANİSTAN-MAKEDONYA TURU GEZİSİ GÜNLÜK PROGRAMI

( İzmir-Selanik-Ohrid-Üsküp-Kavala )

1.GÜN 09.11.2016 İZMİR-SELANİK (807 KM)

Akşam saat 18.00’ de İzmir’ den hareketimiz ile Çanakkale üzerinden çeşitli molalar vererek İpsala’ya varış. Gümrük ve pasaport işlemlerinin tamamlanması ve ardından Yunanistan’a geçerek Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe ve Kavala üzerinden Selanik varış.

2.GÜN 10.11.2016 SELANİK-OHRİD (303 KM)

Bugünkü ilk programımız, 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerinin gerçekleşeceği Atatürk Evini ziyaret ediyoruz. Törenimizin ardından, Yunanistan’ın en büyük Kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi ziyaret ettikten sonra Selanik Kalesi, Selanik Camii, Bedesten, Beyaz Kule, Kordon, Büyük İskender Heykeli, bazı Osmanlı ve Bizans eserlerini görüyoruz. Yapmış olduğumuz Selanik turumuzun ardından Makedonya’nın önde gelen şehirlerinden Ohrid’ e hareket ediyoruz. Yol üzerinde bulunan Bitola’da Atatürk’ün liseyi okuduğu Manastır Askeri İdadisini görüyoruz. Sonrada Şirok Sokak, Saat Kulesi, Drahor Nehri, İshakiye Camii, Manakilerin Sineması, Osmanlı Ordu Evi, Bedesteni ve Manastırın ortasındaki havuzla çeşmeyi gördükten sonra Ohrid’e gitmek üzere yola çıkıyoruz. Çeşitli molalar vererek Ohrid’e varış ve konaklama noktamıza ulaşım.

3.GÜN 11.11.2016 OHRİD-ÜSKÜP (171 KM)

Sabah kahvaltımızın ardından Ohrid panoramik şehir turumuzda Kiril Alfabesini geliştirmiş olduklarına inanılan 9. Yüzyıl Bizans rahipleri Aziz Krillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. Yüzyıl Doğu Hristiyanlığının en görkemli mabetlerinden Aziz BogorodicaPerevliptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz PanteleimonManastırı, Çınar Meydanı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Turumuzun ardından Üsküp’ e hareket. Çeşitli molalar vererek Üsküp’ e ulaşım. Konaklama ve akşam yemeği.

4.GÜN12.11.2016 ÜSKÜP-KAVALA-İZMİR (1026 KM)

Sabah kahvaltımızın ardından, Üsküp şehir turu. Göreceğimiz yerler arasında; Üsküp Kalesi ve hemen yanındaki Mustafa Paşa Cami’nden başlayacak yürüyüş turumuzda, Kurşunlu Han, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Yahya Paşa Cami, Sultan Murat Cami ve Saat Kulesi, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü, Makedonya Meydanı batı yakası modern Üsküp caddeleri bulunmaktadır. Ayrıca Makedonya’nın meşhur güveçte kuru fasulyesini yeme imkânı bulacağız. Üsküp turumuzun bitmesi ile birlikte İzmir’e hareket. Yol üzerinde bulunan Kavala ’da; Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın Evi’ni, anıtını ve bugün beş yıldızlı spesiyal otel olan ve imaret adıyla ünlenen külliyesini görüp, İpsala sınır kapısına doğru yola çıkıyoruz. Çeşitli molalar vererek sabah saatlerinde hareket noktamıza ulaşım.

 

3* HOTEL LEBED (OHRİD)www.hotellebed.com.mk

4* HOTEL CONTINENTAL (ÜSKÜP)www.hotelcontinental.com.mk 

 DETAYLI BİLGİ VE REZERVASYON

 Kasım ALANBEY Şube Başkanı – 0505 560 96 46

PAYLAŞ