PAYLAŞ

Türkiye genelinde faaliyet gösteren ve 35 ilde çeşitli göçmen derneklerini kapsayan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu ( BRTK) , bugün Ankara’da  temaslarda  bulundu. BRTK Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu ve BGF, BAL-GÖÇ Başkanı Doç.Dr.Yüksel Özkan’ın yanı sıra  göçmen derneklerinin yöneticileri ve üyeleri ilk

önce Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyaret ettiler. Ardından, 13.03.2016 Pazar akşamı Ankara’da gerçekleşen bombalı terör saldırısını kınamak için Kızılay Meydanı’na yürüyüş gerçekleştiren Balkan göçmenleri, Kızılay Meydanı’na kırmızı karanfil bırakarak terörü lanetlediler. ​Göçmen dernekleri daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı da  ziyaret ederek birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Ankara’daki toplantılara İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğini temsilen katılan Genel başkan Fahriye ERSOY,Genel Sekreter İhsan ŞENTÜRK,Yönetim Kurulu Üyesi Nihat YAĞBASAN,Proje Kurulu Başkanı Gülseren BİLGİÇ,Gaziemir Sarnıç Şubesi Başkanı Hazel ÖZTÜRK,Görece Şubesi Başkanı Kasım ALENBEY,Aliğa temsilcileri Ferhat METİN ve Mazlum BİLGİÇ öncelikle Anıtkabir’i ziyaret ederek Atanın huzuruna karanfil bıraktı.

Sağlık Bakanının verdiği yemekte Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, BGF Federasyonu Genel Başkanı Doç.Dr.Yüksel ÖZKAN,Başbakan Başdanışmanı ve Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı Dr.Gürsel DÖNMEZ,26.Dönem parlamentolar arası Bulgaristan dostluk grubu başkanı İstanbul milletvekili Aziz PABUŞÇU Balkan Türklerinin durumunu değerlendirdi.

Ülkenin içinde bulunduğu hassasiyet sebebiyle gündeme yoğunlaşan yöneticiler,Balkan Türklerine yönelik çeşitli projeler için ön görüşmeler yaptı.İleri tarihlerde yapılacak toplantılarda  projelerin istişare ile şekillendirileceği belirtildi.

 

PAYLAŞ