PAYLAŞ

          Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu ( BGF ) ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen “Türkiye ile Bulgaristan Arasında Gençlik Zinciri Projesi ” bugün Çanakkale’de başladı.

     İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir BAL-GÖÇ),uygulama alanı 7 ili kapsayan projenin ortağı olurken federasyona bağlı Balkan Göçmenleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği –YALOVA, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) -BURSA, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) –KOCAELİ, Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği – İSTANBUL’un yanı sıra Manisa Balkanlar Kültür ve Dayanışma Derneği projeye destek veriyor.

         Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı nedeniyle Gelibolu Yarımadası ve Şehitlik ziyaretiyle başlayan faaliyet, İzmir ve Manisa’da yapılacak bir dizi sosyal,kültürel ve sanatsal etkinlikle devam edecek. Bursa’da 5 günlük Türkçe eğitim programını da içeren proje Yalova,Gebze,Kocaeli’de uygulandıktan sonra 13.09.2015’te İstanbul’da yapılacak  kapanış programıyla sona erecek. Türkçe eğitimi ve uygulamalı el sanatları atölyelerinden elde edilen eserlerin sergilenmesini de hedefleyen projede Türkiye’de en az 40 kültürel ve tarihi mekan da ziyaret edilecek. Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği tarafından seçilen 32 öğrenci projenin uygulandığı illerde gençlerle buluşacak; resmi kurum ziyaretleri de gerçekleştirecek gençler Bulgaristan ile Türkiye arasında gönül zinciri oluşturacak. 

 

PAYLAŞ