PAYLAŞ

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Bornova Şubesi  tarafından her yıl başarı ile organize edilen, bu yılda konaklamalı olarak planlanan “Selanik’te Atamızı Anma Turu” yoğun bir katılım ile  9-10-11 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleşti.

Ölümünün 74. Yılında Atamızın Selanik’te dünyaya gözlerini açtığı evde yapılan törene katılan dernek üyelerimiz  burada duygulu anlar yaşarken,   saat 9’u 5 geçe  Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundular.

Türkiye’nin birçok ilinden yaklaşık 1200 kişinin katıldığı törende restorasyon çalışmaları sebebiyle anma programına katılanlar bahçedeki törenden sonra evin içini ziyaret edemedi.

Törende konuşan Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, bugün Atatürk’ü kaybetmenin acısını değil, hayata gözlerini açmış olmasının sevincini yaşadıklarını söyledi. Biltekin, “Bugün Ata’mızın aramızdan ayrılışının 74. yılında, onun örnek kişiliğini ve başta çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bizleri biz yapan bıraktığı değerleri anıyoruz” dedi.

Tören sonrasında Selanik şehri gezildi.Akşam saatlerinde  Kavala şehrine doğru yola çıkıldı.Geceyi Kavala şehrinde bulunan 5 yıldızlı LUCY HOTEL’de konaklayarak geçiren grubumuz  11 Kasım Pazar günü otelde birlikte yapılan kahvaltı sonrası  Kavala, İskeçe ve Gümülcine şehir turuna  çıktı.

Şehir turlarının ardından akşam saatlerinde otobüslerine yerleşip  İzmir’e hareket eden grup üyeleri neşe dolu bir yolculuk eşliğinde 12 Kasım Pazartesi sabah erken saatlerde  İzmir’e derneğimizin düzenleyeceği bir başka etkinlikte buluşmak ümit ve dileği ile vedalaştılar.

PAYLAŞ