PAYLAŞ

 

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yürütülen “İzmir ve Türkçe’nin Güzellikleri” projesinin 3’üncüsü düzenlendi.

     Proje kapsamında her yıl farklı yerleşim merkezlerinden davet edilen çoçuklarımızı bu yıl Menderes’te misafir ettik. Onlara on gün boyunca İzmir ve çevresinin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıma fırsatı sunduk. Bunun yanında Türkçe, Tarih ve Folklor dersleri vererek şanlı Türk tarihini ve kültürümüzü tanıtmaya çalıştık.

 

      Projenin son gününde 11 Eylül 2012 Salı akşamı Görece Rumeli Meydanında gerçekleştirilen “Balkan Esintileri” Geleneksel Balkan müziği dinletisi ve Halk oyunları gösterilerinde ise Bulgaristan’dan misafir olarak ülkemizde bulunan Mestanlı Türk Kültür Sanat ve Etkileşim Derneği Folklor Ekibi, Kırcaali Belediyesi Çelikler Köyü Kültür Merkezi Folklor Ekibi ile Menderes Belediyesi Halk Dansları Ekipleri eşsiz folklor gösterileri ile izleyenleri büyülediler.

     Görecelilerin de yoğun ilgi gösterdikleri ve Menderes Belediyesi’nin tam desteği ile gerçekleşen bu yılki etkinlikte konuşan İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hamdi KANLIOĞLU “Dernek olarak sosyal ve kültürel alandaki çalışmalarımız devam edecektir. Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’ın Devin kentinde gerçekleştirilen uluslararası müzik festivaline engelli çocuklarımız ile katıldık ve burada aldığımız ödüller, bizlere gösterilen ilgi ve çocuklarımızın kaynaşması bizleri inanılmaz mutlu etti. Bunun ardından Görecede gerçekleştirilen bu organizasyona gösterilen ilgi, misafirimiz olan çocuklarımızın mutluluğu ve paylaşımları bizlere gelecekte daha iyi projeler gerçekleştirmemiz için güç vermektedir. Gelecekte de Balkan Göçmeni dostlarımızın destekleri ile çok daha iyi projelere beraber imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

 

     Menderes Belediye Başkanı Ergun ÖZGÜN ise misafir çocukları Menderes’te ağırlamaktan duydukları memnuniyeti belirterek gelecek yılda bu projenin daha büyük kapsamlı şekilde Mendereste yapılma müjdesini verdi.

 

        Etkinliğe olan destek ve katkılarından dolayı Menderes Belediye Başkanı Sayın Ergun ÖZGÜN’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

PAYLAŞ